top of page

כאבי ראש ומיגרנות

כאבים ראש ומיגרנות הם תופעה שכיחה הפוגעת באיכות החיים של אנשים רבים. לכאבי ראש תתי סיווגים כגון: כאב ראש מתחי (Tension Headache), מגרנות, כאב ראש מקבצי (Cluster Headache), סינוסיטיס ועוד רבים. בהקשר זה חשוב לציין כי האבחון בICS תמיד יסתכל על הגוף באופן רחב, על מנת להבין האם ישנם גורמים שמונעים מהגוף להכנס לתהליך החלמה אפקטיבי והאם הם הגורם הראשוני לחוסר האיזון בגוף, שבא לידי ביטוי בכאב ממנו אתם סובלים.

הסיבות האפשריות לכאבי הראש השונים מגוונות:

  • אורח חיים - ישיבה מרובה מול מסכים, ואורח חיים ישבני באופן כללי, יכולה להוביל למנח צוואר לא אידיאלי, שבו הצוואר נוטה קדימה. חוסר האיזון הזה יוביל לשרירים מכווצים אשר יכולים להקרין כאב לאזורים שונים בצוואר ובראש. 

  • תזונה - לכאבי ראש ולמיגרנות עשוי להיות קשר ישיר לדברים ספציפיים שאנחנו אוכלים. אלרגיה למזון מסויים שאותו אנחנו צורכים יכולה להוביל לכאב, והמנעות מאותו מאכל יכולה למנוע אותו. בנוסף, תזונה מעובדת, שומנית ומתועשת יכולה להיות גורם לכאבים בראש. לדוגמא, חוסר איזון בקיבה יכול להיות גורם לכאב בצד שמאל של הראש כולל כאבים בעין שמאל ובלסת,  וחוסר איזון בכבדיכול להתבטא בכאב ראש בעיקר בצד ימין.

  • תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים - כמו שהוזכר בסעיף הקודם, תפקוד לקוי של האיברים השונים יכול להתבטא בכאבים בראש. הסיבה אינה בהכרח תזונה, ויכול להיות עקב תנועתיות לקויה של האיבר, או אספקת דם/עצבוב מוגבלת מסיבה כלשהי. 

  • תפקוד לקוי של העין - ישיבה ממושכת מול מסך, ניתוחים בעיניים (קטרקט,לייזר) או משקפיים, יכולים לגרום לכך שהעין תתפקד בצורה לקויה. הדבר יכול להוביל לכיווץ השרירים המניעים את גלגל העין, כיווץ העצב האופטי המעצבב את העינייים ולהיות גורם לכאבים בראש.

  • כיווץ בדורה - הדורה,  בכינוייה "האמא הקשה", היא אחת מהשכבות המגנות על המוח, והיא עלולה להתכווץ מסיבות רבות. כאשר היא מתכווצת היא יכולה לגרום למשיכה של עצמות הגולגולת מבפנים וליצור כאבים.

  • לסת - ללסת חיבור ישיר לצוואר ולשכמה, ולכן כל בעיה שמגיעה מהלסת (עקירות וטיפולי שיניים, כיווץ שרירי הלסת עקב סטרס, מנח לא נכון של הלסת בתוך המפרק, חריקת שיניים וכו) יכולה להוביל לכיווץ שרירים בצוואר ובשכמה, ולהיות מנגנון עקיף שמשפיע על כאבים בראש.

  • הפרעות בניקוז הורידי מהגולגולת - הורידים, כלי הדם שתפקידם לקחת דם ללא חמצן בחזרה אל הלב, עוברים דרך מערכת הסינוסים של הגולגולת. אם מסיבה כלשהי הזרימה התקינה מופרעת , התוצאה יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבי ראש ומיגרנות.

  • הפרעות בזרימת הדם אל הגולגולת - העורקים, שתפקידם להוביל דם אל אזורים שונים בגוף, עלולים לא לבצע את תפקידם בצורה אידיאלית מסיבה כלשהי, ולגרום לכאב, כמו גם ורטיגו וטנטון.

  • סיבות מכאניות - יציבה לקויה, מנח לא נכון של החוליות ולחץ על העצבים.

  • כיווץ בעצמות הגולגולת היוצרות כיווץ בשרירי הצוואר - הגוגולת בנויה מעצמות שונות, ובניהם מפרקים שבהם עוברים כלי דם ועצבים. כיווץ במפרקים הללו יכול להוביל לכיווץ שרירים ולכאבים באיזור. הסיבה לכך יכולה להיות טראומה (כמו מכה חזקה בראש), אך גם חוסר איזון אחר שמגיע ממקומות אחרים בגוף.

חשוב להדגיש - סביר להניח שבכאבי ראש ומיגרנות, לפחות אחד מהסעיפים מעלה יהיה מעורב. עם זאת חשוב להדגיש, כי הגורם לכאב יכול להיות כל איזור בגוף שאינו מתפקד בצורה מיטבית, גם עם האיזור הזה נמצא בקצה השני של הגוף.

מטרת הטיפול

 

1. בטיפול, נפעל לזיהוי המקור שהוא הבסיס לסימפטומים מאחר והוא קריטי לפתרון משמעותי וארוך טווח של הבעיה. בחלק גדול מהמקרים, לא מדובר בדבר אחד בהכרח שגרם את כל הבעיה ולכן יהיה צורך לעבוד עם הגוף ולאט לאט לחשוף את כל הדברים שגרמו לכאב ולירידה בתפקוד. 

2. אורח חיים - כאשר נזהה את המקור של הבעיה, או גורמים התורמים לה ננסה לעשות שינויים רלוונטיים באורח החים על מנת שיתמכו - שינוי עמדת עבודה, הדרכה לתרגילים מותאמים, שינויים תזונתיים וכו'.

תרגילים וטיפים על מנת לעידוד תנועה, הגדלת טווחי תנועה והקלה על הסימפטומים:

בקרוב

bottom of page