top of page

כאבים בגב התחתון

כאבים בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לכאב בזמנים המודרניים וכ-80% מהאוכלוסיה תסבול מהם במהלך חייהם. כאבים לאחר ישיבה או עמידה ממושכת, כאבים במעבר מישיבה לעמידה ולהפך

הפך, הקרנות לישבן ולרגליים, עם אפיזודות של כאב בתנוחות מסויימות ובחלק מהזמן ממש עם חוסר יכולת לנוע משבשים את שגרת חייהם של אנשים רבים.

יכול להיות שהייתם וכבר וקבלתם אבחנה מסויימת: בלט או פריצת דיסק (Bulge Disc), הצרות בחלל השדרה (Spinal Stenosis), החלקה של חוליה (Spondylolisthesis), שינויים ניווניים או שחיקת סחוס בעמוד השדרה (Spondylosis). בהקשר זה חשוב לציין כי האבחון בICS תמיד יסתכל על הגוף באופן רחב, על מנת להבין האם ישנם גורמים שמונעים מהגוף להכנס לתהליך החלמה אפקטיבי והאם הם הגורם הראשוני לחוסר האיזון בגוף, שבא לידי ביטוי בכאב ממנו אתם סובלים.

בטיפול, נרצה להבין מה הגורם הראשוני לחוסר האיזון בגוף, שבא לידי ביטוי בכאב ממנו אתם סובלים:

 • אורח חיים - ישיבה ממושכת, עבודה משרדית ואורח חיים נטול תנועה, תוביל לכיווץ שרירים, שרירי הישבן, ושרירי הירך האחוריים . במצב זה  השרירים האלה התכווצו ויתקצרו, ויובילו לחוסר איזון שרירי. התוצאה תהייה כאבים בשרירים, עם הקרנות למקומות שונים. בנוסף, זרימת הדם לרגליים יכולה להפגע ויכול להיווצר לחץ על העצבים, שיחווה בצורה של הקרנת כאב במסלולים שונים לאורך הרגל.

 • מנח לקוי של עצמות האגן - האגן בנוי מ-4 עצמות סקרום, קוקסיקס, איליום ופוביס, וכן מחוליות עמוד השדרה המותני. העצמות הללו עובדות בצורה מסנוכרנת, נעות יחד עם התנועות השונות של הגוף. בין העצמות עוברים כלי דם ועצבים, ומתחברים אליהם גידים ורצועות. אם מסיבה כלשהי (טראומה חזקה, ניתוחים, לידה וכו') משהו בסנכרון העדין בניהם נפגע התוצאה יכולה להיות כאב באזור והקרנה לרגליים.

 • שינויים ניוונים בעמוד השדרה - שחיקה של הסחוס, פריצה או בלט של הדיסק יכולים להוביל לכאבים לאורכו של העצב הנמצא בלחץ. עם זאת חשוב לציין כי למרות שבהדמייה נראה פעמים רבות עדויות לבלט/פריצה במיקומים שונים בעמוד השדרה, ברובם של המקרים הם אינם הסיבה לכאב.

 • תפקוד לקוי של הסקרום - הסקרום, עצם העצה הנמצאת בחלק המרכזי האחורי של האגן מאחור יכולה להיות גם היא גורם לכאב. סיבות לבעיות בה יכולות להיות עקב נפילה על הישבן, טראומה בזמן הלידה, טראומה בראש, או הרמה של משאות כבדים. 

 • הרמה של משאות כבדים - כאב מיידי שמגיע לאחר הרמה של משא כבד יכול לעורר את החשד כי אחת החוליות שבגב התחתון, בעיקר L5-4-3 יצאה מאיזון ומייצרת לחץ שגורם לכיווץ שרירים ולכאב.

 • רצפת האגן - רצפת האגן בנויה כולה משרירי אשר תפקידם להחזיק את האיברים השונים במקום. כיווץ ברצפת האגן (עקב ניתוחים, טראומה, לידה, ישיבה ממושכת, זרימת נוזלים לקויה בסרעפות של הגוף) עשויה להיות גורם לכאבים בגב התחתון.

 • תפקוד לקוי באברי האגן, ובעיקר המערכת הגניקולוגית - מערכת הרבייה מחוברת לעצמות האגן ברצועות ויש קשר ישיר בינה לעצמות. כל כאב באזור,או מצד שני תפקוד לקוי של המערכת הזאת, יכול לערב את המערכות הללו.

 • דיספונקציה בעצם הזנב - עצם הזנב נמצאת בקצה התחתון של עמוד השדרה, והמנח שלה יכול להשפיע בצורה משמעותית כל כאבים בגב התחתון והתפקוד של איברי הרבייה. טראומה באזור, כמו נפילות על הישבן, או ישיבה מרובה ולחץ על עצם יכולים להוביל לכך שהמנח שלה ישתנה ויגורם לכאבים.

 • תפקוד לקוי של הגפיים התחתונות - סיבות מכאניות של הגבלה במפרקים, כלי דם ועצבים מהגפיים התחתונות יכולים להויבל לכאב בגב התחתון. לדוגמא נקע בקרסול שמגביל את התנועה של העצב שלו, מפרק ירך שאינו יושב בדיוק במקום, או ברך שאינה מספיק יציבה.

 • ציר הורמונלי - הציר שאחראי על התפקוד ההורמונלי של הגוף. הציר הזה כולל את בלוטת ההיפופיזה, בלוטת התריס והאדרנל וכן הכליות, הרחם והשחלות. כאשר הציר הזה אינו מתפקד בצורה אופטימלית יכול להגרם כיווץ של שרירים בישבן (פיריפורמיס) שיקרינו לכאב בגב התחתון. מסיבה זו, טיפולים הורמונליים יכולים להיות גורם לכאבים.

 • תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים - תפקוד לקוי של האיברים השונים יכול להתבטא בכאבי גב תחתון. הסיבות לכך מגוונות וכוללות תזונה מעובדת ומתועשת, המעמיסה על תפקוד המערכת וגורמת לפגיעה בתפקוד ולכאבים, או עקב תנועתיות לקויה של האיבר, אספקת דם/עצבוב מוגבלת מסיבה כלשהי. 

 • ניתוחים בבטן התחתונה - כל התערבות ניתוחית בכל אזור בגוף היא טראומה לגוף. הטראומה הזו יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים - פגיעה בתנועה הריתמית הסדירה של האיבר (כל האיברים נמצאים בתנועה מתמדת), ירידה באספקת הדם לאיבר, הדבקויות עקב הצלקת הפנימית הנוצרת כתוצאה מתהליך ההבראה של הגוף. פגיעה במסלולי הכאב במוח עקב הניתוח והטראומה. הדבר נכון לכל ניתוח ולכל פגיעה באיבר ויכול להוות טריגר לכאב בכל דבר בגוף. הפגיעה אינה רק כאב אלא גם ירידה בתפקוד התקין של האיבר

חשוב להדגיש - סביר להניח שבכאבי ראש ומיגרנות, לפחות אחד מהסעיפים מעלה יהיה מעורב. עם זאת חשוב להדגיש, כי הגורם לכאב יכול להיות כל איזור בגוף שאינו מתפקד בצורה מיטבית, גם עם האיזור הזה נמצא בקצה השני של הגוף.

מטרת הטיפול

 

1. בטיפול, נפעל לזיהוי המקור שהוא הבסיס לסימפטומים מאחר והוא קריטי לפתרון משמעותי וארוך טווח של הבעיה. בחלק גדול מהמקרים, לא מדובר בדבר אחד בהכרח שגרם את כל הבעיה ולכן יהיה צורך לעבוד עם הגוף ולאט לאט לחשוף את כל הדברים שגרמו לכאב ולירידה בתפקוד. 

2. אורח חיים - כאשר נזהה את המקור של הבעיה, או גורמים התורמים לה ננסה לעשות שינויים רלוונטיים באורח החים על מנת שיתמכו - שינוי עמדת עבודה, הדרכה לתרגילים מותאמים, שינויים תזונתיים וכו'.

תרגילים וטיפים על מנת לעידוד תנועה, הגדלת טווחי תנועה והקלה על הסימפטומים:

בקרוב

bottom of page