top of page

?מה זה עיסוי רפואי 

עיסוי רפואי הוא שם כולל למגוון רב של טכניקות מגע, אשר מטרתן הסופית היא פתרון הבעיה עמה הגיע/ה המטופל/ת, ושילוב מושכל בניהם בצורה ספציפית לכל מקרה. העיסוי הרפואי נשען על ידע תיאורטי ומעשי המשלימים אחד את השני. מחד, ידע אנטומי מקיף ונרחב בדבר תפקידם של השרירים, העצמות, מערכות הגוף השונות (מערכת העצבים, האיברים הפנימיים, הדם והלימפה) והאינטראקציה בניהם, ומאידך, טכניקות מעולמות מגע שונים ומגוונים (עיסויי שוודי, רקמות עמוק, פיזיותרפיה, אוסטאופתיה וקרניו סקראל אינטגרטיבי) וזאת על מנת להתאים את הטיפול על פי צורך המטופל.

כמו עיסויים קלאסיים, גם עיסוי רפואי הינו כלי מצוין העוזר לקדם רוגע ושלווה, אך מטרתו העיקרית היא להוות כלי טיפולי אמיתי, העשוי להקל באופן משמעותי ואף לעתים לפתור בעיות. אם מדובר בכאבים ללא מקור ידוע כגון כאבי גב או ברכיים, מצבים רפואיים מאובחנים כגון כתף קפואה, סיאטיקה או תסמונת התעלה הקרפלית, או מחלות הבאה לידי ביטוי בכאבי שרירים כגון פיברומיאלגיה או דלקות פרקים, לכל אלה יש פוטנציאל שיפור משמעותי בהתמדה בטיפול.

בטיפול, נשלב על פי הצורך טכניקות וגישות טיפול מ-3 עולמות מרכזיים:

הרעיון של ניתוח יציבה שם במרכז את המבנה של האדם המגיע לטיפול. השלב הראשון בניתוח היציבה יהיה אבחון של האיזון בין חלקי הגוף השונים, וההשפעה של חוסר האיזון של חלק אחד על האחרים. 

הרקמה המרכזית שנמצאת בפוקוס בשיטה זו היא המערכת הפשיאלית. מערכת זו היא רקמת חיבור שתפקידה לעטוף את כל החלקים השונים בגוף, מכלי הדם וסיבי השריר, ועד לאיברים הפנימיים. אפשר לדמות אותה לחלק הלבן שנמצא בתפוז. הוא נמצא ממש מתחת לקליפה, אך גם מפריד בין הפלחים השונים, וגם מפריד את הבועיות השונות בתוך הפלחים. זוהי הפאשיה.

 

לאחר שנבצע ניתוח יציבה, ננסה לאזן בין החלקים השונים על פי האבחון. להאריך את החלקים המקוצרים ולקצר את החלקים המוארכים.

שיטה מיוחדת המגיעה מעולם האוסטאופתיה. שיטה עדינה במיוחד, אשר מטרתה המרכזית היא לאפשר למנגנוני הריפוי של הגוף לעבוד בצורה מיטבית, מתוך תפיסה שכאשר אלה פועלים הריפוי קורה. איזון הגוף חייב לעבור דרך איזון המערכת הקרניו-סקראלית (המוח ועמוד השדרה). הרעיון המרכזי של השיטה היא שמתקיימת מערכת גומלין עדינה בינה לבין שאר המערכות בגוף, ועל מנת להביא לריפוי יש להבין ולמצוא את המקור לבעיה, ולאו דווקא להתמקד באזור הכואב.

 

השיטה מגוונת מאד, ובאמצעות מגע עדין והבנה אנטומית רחבה יכולה לחפש את מקור הבעיה במגוון מקומות: משרירים ועצמות, דרך מערכת הפאשיה והאיברים הפנימיים וכלה בשכבות העוטפות את המוח.

 

טיפול קרניו-סקראל יכלול תשאול ואבחון מקיפים, וטיפול עדין מאד במקומות שונים בגוף תוך בדיקה ואבחון מתמיד לבדיקת יעילות הטיפול.

במרכז העיסוי הרפואי נמצאים השרירים והמפרקים, ומטרת העיסוי הוא להשפיע עליהם. באמצעות שיטות העיסוי השונות שלמדתי (עיסוי רקמות עמוק, עיסוי שוודי וטכניקות מעולם הפיזיותרפיה) המטרה היא להאריך שרירים ולהוריד מהם עומס שהתפתח עם הזמן, אם בעקבות יציבה לקוייה ואם בעקבות דפוסי תנועה לקויים. נתמקד בהארכה ופרימה של הדבקויות ברקמות, הגדלת טווח תנועה של המפרקים באמצעות הנעות, עיסוי וטיפול בנקודות כאב (טריגר פוינטס). 

 

בנוסף ועל פי הצורך, יכול להיות שנשתמש גם בקינזיוטייפינג (להורדת עומס משרירים ומפרקים) וכוסות רוח (להזרמת דם ופתיחת הדבקויות ברקמות השונות).

3#

בסוף הטיפול נבצע סיכום, נבדוק שינוי בטווחי תנועה. ייתכן וננסה לחשוב על שינוי הרגלים מסויימים בחיי היום יום ותרגילים והנחיות לביצוע בבית.

התהליך הטיפולי כולל:

2#
1#

טיפול בשילוב של הטכניקות השונות ע"פ הצורך. טיפול יכול לכלול:

1. שרירים ומפרקים.

2. איברים פנימיים.

3. חוליות עמוד השדרה.

4. רקמות המוח השונות.

מתוך התפיסה של הקשר והשילוב שבין המערכות השונות בגוף, נבצע תשאול ואבחון מקיף שיתמקד ב:

1. אורח חיים.

2. תפקוד המערכות השונות.

3. בדיקת יציבה וטווחי תנועה שונים.

bottom of page